6 چطور در بورس ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام در بورس و خرید و فروش سهام و فعالیت در تالار بورس مثل سابق دیگر نیازی به حضور فیزیکی در تالار بورس  مراکز استان شهر های مختلف نیست که بخواهید برای خرید یا فروش هر سهم حضورا به کارگزاری رفته ماارا پر و امضا کنید.

هر مبلغی که میخواهید در ثانیه واریز کنید و به خرید بپردازید یابا فروش سهام خود در آن واحد پول خود را برداشت کنید.

امروز برای معامله گری در بورس شما تنها نیاز به اینترنت و یک لپتاپ یا گوشی موبایل دارید. به راحتی در خانه یا محل کار می توانید کار خرید و فروش خود را انجام دهید.

امروز برای ورود به بازار بورس اول نیاز به یک کد بورسی دارید، اما کد بورسی چیست؟

این کد برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی برای معاملات در بورس صادر می شود و بدون آن نمی توان معامله کرد.

تصویر زیر را مشاهده کنید :

این تصویر مربوط به صفحه ورود به سامانه کارگزاری بانک پاسارگاد می باشد.

نمونه ای از سامانه آنلاین خرید فروش سهام

پس اولین قدم برای ورود به بازار های بورس و فرابورس دریافت کد بورسی یا معاملاتی است. کد بورسی مانند کد ملی است و برای هر شخص در طول عمر یک بار ساخته می شود و منحصر بفرد است .

ثبت نام در کارگزاری ها برای دریافت کد معاملاتی به ۲ صورت حضوری و غیرحضوری انجام می شود. در روش حضوری شخص با مراجعه به شعب کارگزاری ها در سراسر کشور و با ارائه مدارک و تکمیل کردن فرم های درخواست کد بورسی می تواند ثبت نام خود را تکمیل کند.
در روش غیرحضوری اما ابتدا در سایت های کارگزاری ها ( کارگزاری مفید ) مراحل اولیه را تکمیل کرده و احراز هویت به عمل می آید که برای اینکار می توان آدرس منزل یا محل کار را به کارگزاری ها داد تا شخصی برای احراز هویت به محل مقرر آمده و احراز هویت کند یا به دفاتر پیش خوان منتخب یا شعبه های کارگزاری مراجعه کرد.

مدارک لازم برای ثبت نام در بورس و دریافت کد معاملاتی

اصل شناسنامه و کپی صفحه اول و توضیحات
اصل کارت ملی و کپی هر دوطرف
کپی آخرین مدرک تحصیلی(برای دریافت کد معاملاتی آنلاین حداقل به دیپلم و ۱۸ سال سن نیاز است)

کارگزاری ها مدارک و فرم های مرتبط را برای صدور کد بورسی به سازمان بورس ارائه می دهند و صدور کد بورسی بعد از سه روز کاری صادر می شود. دریافت کد بورسی رایگان می باشد و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.
بعد از ثبت نام در کارگزاری ها طبق قانون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم افراد متقاضی دریافت کد بورسی مکلفند به ثبت اطلاعات و شناسایی در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (یا سجام) که توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می شود.
سامانه سجام خدماتی نیز به مشتریان ارائه می دهد؛ برای مثال دسترسی به تمامی سرویس های بازار سرمایه، عدم نیاز به احراز هویت مجدد در نهاد های مالی و……
احراز هویت سجام نیز در دفاتر پیشخوان منتخب و شعبات کارگزاری ها صورت میگیرد.

اگر مراحل بالا را به طور کامل انجام دادید به شما تبریک میگویم.

حالا شما نیز به بخش سهامداران کشور اضافه شده اید. اما این به تنهایی کافی نیست.اما نقطه ی شروع از اینجاست.

حالا به ادامه مراحل برسیم، ما شمارا تا لحظه ی سهامدار شدن و سرماایه گذاریتان همراهی خواهیم کرد.
با ما همراه باشید، تنها چهار گام دیگر باقی مانده، پس با ما همراه باشید.

گام های اصلی سرمایه گذاری در بورس

 

برای شروع سرمایه گذاری در بورس می توان چهار گام ابتدایی تعریف کرد که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

گام اول : دریافت کد بورسی

بعد از انجام دادن مراحل قبل کد بورسی و نام کاربری و رمز عبور خود را از کارگزاری دریافت کرده اید.

با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که در اختیار دارید می توانید وارد پروفایل کاربریتان شوید و با واریز وجه به حساب پرتفوی تان معامله گری را شروع کنید. از بابت اعتبار و امنیت کارگزاری ها نگران نباشید چون کارگزاری ها زیر نظر بانک مرکزی فعالیت میکنند نمی توانند برای پول هایتان مشکلی ایجاد نمایند.

اگر در شهرستان های کوچک زندگی میکنید و دسترسی به کارگزاری ها برایتان مشکل است به صورت غیر حضوری اقدام به دریافت کد بورسی نمایید که البته باز نیاز به حضور فیزیکی دارید ولی به نسبت مراحل کمتری را طی خواهید کرد.

گام دوم: اول آموزش ببینید بعد یاد بگیرید

در مرحله دوم باید آموزش دیدن در بورس را شروع کنید. یادتان باشد هرچقدر برای آموزش دیدن در بورس هزینه کنید و زمان برایش صرف کنید کم است. مسیر یاد گیری در بازار بورس و اقتصاد مسیری طولانی اما شیرین است.

شاید بزرگترین مشکل بورس این است که از زمان تصمیم گیری کاربر برای سرمایه گذاری تا شروع سرمایه گذاری در بورس بیش تر از یک هفته طول نمی کشد. همین موضوع در نهایت به ضرر بورس و اقتصادکشور ختم می شود. اما چرا؟

اگر معامله گری هم مانند پزشکی ٬ مهندسی و یا هر رشته تحصیلی دیگر نیاز به گذراندن دوره ای دو ساله یا بیشتر داشت یا کاش حضور در بورس هم مثل گواهینامه رانندگی نیاز به گذراندن مراحل و آزمون های مختلف بود و شخص متقاضی بعد از دریافت گواهینامه تنها اجازه ی رانندگی داشت.
کاربران بورس هم با گذراندن و فهمیدن الفبای بورس مدرک معامله گری داده میشد.
مطمعنا همانطور که با دریافت گواهینامهآمار خسارت جانی و مالی کاهش می یابد.

با گرفتن این مدرک هم می توانست بخش عمده ای از خسارات سرمایه گذاران حذف شود.
 آن وقت شاهد ضرر کردن افراد در بورس نبودیم و این بد بینی نسبت به بورس ایجاد نمی شد.

ولی متاسفانه برای شروع معامله گری هیچ امتحان ورودی نیاز نیست از همین رو شخص بدون اینکه حتی الفبای تحلیل گری را بلد باشد سهم میخرد ضرر میکند و از بورس ایران و تحلیل ناپذیر بودنش حرف می زند.

پس بدون اینکه آموزش ببیندید به هیچ عنوان هیچ سهمی را نخرید و به توصیه های دیگران نیز گوش ندهید.

اگر بدون اینکه از اصول سرمایه گذاری و علم تحلیل گری چیزی بدانید و بخواهید صرفا بر اساس توصیه های دیگران سهمی را بخرید همانند شخصی میشوید که رانندگیبلد نیست و برای اولین بار پشت فرمان نشسته و شخصی دارد در کنارش آن هم در اتوبان رانندگی را به شما آموزش دهد یا مثل فرد نابینایی میشوید که در بازاری شلوغ دست در دست فرد دیگری در حال راه رفتنید کافیست دستتان را ول کند تا اتفاقات بدی برایتان بیفتد.

پس به جای گرفتن ماهی از بقیه که نمیتوان به سلامت ماهی هم مطمعن بود، خودتان ماهیگیری را یاد بگیرید.

گام سوم: حالا وقت ورود پول است

گام تهیه پول برای خرید سهم می باشد. ولی به چقدر پول برای سرمایه گذاری در بورس نیاز است؟ حداقل پول برای خرید سهم در بورس ۱۰۰ هزار تومان و برای حداکثرش هم محدودیتی وجود ندارد.

ابتدای مسیر سرمایه گذاری در بورس که باید خیلی مراقب رفتار های هیجانی در زمان خرید سهم باشید. وقتی تازه کار هستید نیازی نیست بیشتر از یک الی دو میلیون پول وارد بورس کنید.

برای مثال در یک بازه زمانی یک ساله سعی کنید ماهی ۵۰۰ هزارتومان به سرمایه تان در بورس اضافه کنید و بعد از اینکه تجربه تان در این زمینه بیشتر شد سرمایه تان را بیشتر کنید.

مرحله چهارم: معامله را آغاز کنید

و اما در نهایت زمان معامله گری فرا میرسد و می توانید شروع به معامله گری کنید. مهم ترین نکته در معامله گری کنترل هیجانات می باشد. بعد از اینکه شروع به کار کردید بارها مشاهده خواهید کرد سهمی که دیروز منفی بود امروز صف خرید می شود و مثبت پنج درصد صعود میکند. کانال های تلگرامی زیادی هم از این سهم و آینده درخشانش صحبت می کنند و ممکن است شما را هیجان زده کنند تا این سهم را بخرید ولی باید بتوانید بر هیجان خود غلبه کنید. یکی از مهم ترین ویژگی های یک معامله گر خوب توانایی غلبه بر هیجانات و حس ترس و طمع است . اگر نتوانید جلوی حس هیجان ترس و طمع خود را بگیرید هیچ وقت نمی توانید در بورس موفق شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *