15 ارز های دیجیتال در ایران قانونی هستند؟

با توجه به گسترش استفاده از رمز ارزها در سراسر جهان، بسیاری از مردم ایران نیز به استفاده از این رمز ارزها روی آورده‌اند. در این میان بیت کوین به عنوان اولین و ارزشمندترین رمز ارز موجود در بازار جایگاه ویژه‌ای دارد. با این حال بسیاری از افراد قبل از ورود به بازار پر سود رمز ارزها و خرید و فروش بیت کوین در ایران، با سؤالات و شبهاتی در مورد قانونی بودن آن مواجه می‌شوند. واقعیت آن است که در حال حاضر وضعیت بیت کوین مانند سایر رمز ارزها در ایران چندان شفاف نیست. با این حال ما در این مقاله با بررسی قوانین مرتبط و اظهار نظرهای صورت گرفته در این زمینه، سعی می‌کنیم نمای کلی از وضعیت قانونی خرید و فروش بیت کوین در ایران در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟

آیا استفاده از بیت کوین در ایران جرم است؟

باید گفت این پرسش، اصلی‌ترین سؤال اکثر افرادی است که قصد ورود به بازار خرید و فروش بیت کوین در ایران را دارند. برای پاسخ به سؤال ابتدا باید مشخص کنیم که در ایران جرم، چه معنایی دارد. به زبان ساده، زمانی یک عمل جرم محسوب می‌شود که در قانون برای آن مجازاتی در نظر گرفته شده باشد. در حال حاضر قانونی که در مجلس به تصویب رسیده باشد و قوه قضاییه طبق آن بر علیه افرادی که در حوزه خرید و فروش بیت کوین در ایران فعالیت می‌کنند را مجازات کند وجود ندارد.

به این ترتیب نمی‌توان گفت استفاده از بیت کوین در ایران جرم است. با این حال رمز ارزها یکی از زیرمجموعه‌های حوزه فناوری قرار می‌گیرند و نهادهای مختلفی همچون نیروی انتظامی می‌توانند با توجه به وظایف و اختیاراتی که دارند در صورت لزوم به این حوزه ورود کنند. در کل برای پاسخ به این سؤال می‌توان گفت استفاده از بیت کوین در ایران جرم نیست اما هنوز قانونی نیز نشده است.

آیا ماینینگ بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا ماینینگ بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا ماینینگ بیت کوین در ایران قانونی است؟

بالاخره بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی در ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ آیین نامه‌ای با عنوان ” آیین نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده ” توسط معاون اول رئیس جمهور اعلام شد که طبق آن استخراج یا ماینینگ بیت کوین در ایران دارای ساختار و ساز و کاری قانونی شد. طبق این آیین نامه افرادی که قصد ماینینگ دارند ابتدا باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت پروانه فعالیت دریافت کنند. مهم‌ترین بخش این آیین نامه نیز مربوط استفاده از برق سراسری و شروط مربوط به آن است. به این ترتیب با اینکه هنوز وضعیت استفاده قانونی و خرید و فروش بیت کوین در ایران چندان مشخص نیست اما ماینینگ آن دارای قانون شده است.

واردات دستگاه‌های ماینر بیت کوین در ایران

واردات دستگاه‌های ماینر بیت کوین در ایران

واردات دستگاه‌های ماینر بیت کوین در ایران

در گذشته به علت عدم وجود ردیف گمرکی برای واردات دستگاه‌های استخراج یا ماینر بیت کوین در ایران، این دستگاه‌ها اکثراً به شکل قاچاق وارد می‌شدند. گمرک ایران به عنوان متولی اصلی نظارت بر واردات و صادرات در ایران، در اواخر تیرماه سال ۱۳۹۸ با صدور اطلاعیه‌ای، وضعیت واردات ماینر ها را تغییر داد. با صدور این اطلاعیه برای اولین بار دستگاه‌های ماینر دارای ردیف گمرکی شدند.

 البته این موضوع به گفته معاون گمرک ایران به معنای ترخیص همه ماینر ها نیست. با توجه به صدور آئین نامه مربوط به استخراج رمز ارزها توسط معاونت رئیس جمهور، تنها راه دریافت قانونی دستگاه‌های ماینر، درخواست صدرو مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت است. به این ترتیب واردات دستگاه‌های ماینر به ایران تنها با این مجوزها قانونی بوده و در غیر این صورت جرم محسوب شده و قابلیت پیگرد قانونی دارد.

وضعیت خرید و فروش و نگهداری از بیت کوین در ایران

با این که تکلیف واردات و وضعیت استخراج رمز ارزهایی مانند بیت کوین تا حدودی در ایران مشخص شده اما هنوز وضعیت خرید و فروش و نگهداری از بیت کوین در ایران مشخص نیست. قانونی در این زمینه وجود ندارد که بتوان به اتکا به آن خرید و فروش یا نگهداری از رمز ارزها را جرم تلقی کرد. بانک مرکزی خرید و فروش بیت کوین در ایران یا نگهداری از آن و به طور کلی همه رمز ارزها را در معاملات بانکی، مؤسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز غیر قانونی اعلام کرده است.

به این ترتیب در حال حاضر تمام صرافی‌های آنلاین و سایت‌هایی که امکان خرید و فروش بیت کوین در ایران را می‌دهند بدون مجوز مشغول فعالیت هستند، اما منع قانونی برای این کار وجود ندارد. برای افراد شخصی نیز چنین وضعیتی وجود دارد و نمی‌توان تنها به دلیل نگهداری یا خرید و فروش بیت کوین در ایران علیه کسی اعلام جرم کرد. پس می‌توان نتیجه گرفت این گونه فعالیت‌ها جرم محسوب نمی‌شوند اما قانونی نیز نیستند.

شکایات مربوط به جرائم مربوط به بیت کوین در ایران

شکایات مربوط به جرائم مربوط به بیت کوین در ایران

پیگیری شکایات مربوط به جرائم مربوط به بیت کوین در ایران

همانطور که قبلاً اشاره کردیم علاوه ارزهای دیجیتالی در حوزه فناوری‌های دیجیتال قرار می‌گیرند و قوانین مدونی در مورد جرائم حوزه فناوری و اینترنتی وجود دارد که امکان پیگیری از طریق پلیس و قوه قضاییه را امکان پذیر می‌کند. این موضوع به این معنا است که در صورتی که جرمی مانند کلاهبرداری، عدم وفای به عهد و سرقت دارایی‌های رمز ارزی از طریق هک یا هر شکل دیگری از جرم‌های معمول در این حوزه رخ دهد، افراد می‌توانند با مراجعه به دادگاه و پلیس فتا و ارائه شکایت رسمی پیگیری‌های لازم را انجام دهند. قوه قضاییه و پلیس نیز وظیفه دارند شکایات مربوط به این حوزه را پیگیری کنند.

آیا استفاده از بیت کوین در ایران حرام است؟

آیا استفاده از بیت کوین در ایران حرام است؟

آیا استفاده از بیت کوین در ایران حرام است؟

سؤالات زیادی در مورد استفاده از بیت کوین به صورت شرعی مطرح می‌شود که مراجع تقلید پاسخ‌های متفاوتی به آن‌ها داده‌اند. با این حال به جز آِیت الله صافی گلپایگانی هیچ یک از مراجع تقلید به شکل مشخصی خرید و فروش بیت کوین در ایران را حرام ندانسته‌اند. سایر مراجع تقلید عموماً اصل را بر بی مشکل و ضرر بودن معاملات برای افراد قرار داده‌اند و البته تاکید کرده‌اند فقط در صورتی که این معاملات موجب اختلال در نظام بانکی کشور از جمله مواردی همچون پول شویی شود اشکال دارد. مقام معظم رهبری نیز تا کنون در مورد استفاده از بیت کوین پاسخی ارائه نکرده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *