11 استخراج یا ارز دیجیتال چیست؟

صد ها سال قبل پدیده ی نو طهوری وارد جامعه اقتصاد جهانی شد وآن چیزی نبود جز کشف طلا.
دلیل اصلی اینکه با گذشت زمان و رفته رفته قیمت طلا بیشتر میشد صرفا بابت این بود که استخراج و به دست آوردن آن کار بسیار دشواری بود، پس چون کمیاب بود ارزش آن هم افزایش پیدا کرد و تبدیل به کالایی گرانبها شد.


این روال و ارزشمند بودن طلا در سال های گذشته میز به روند افزایشی خود ادامه داده است.
جوری که در طولانی مدت همیشه سود ده بوده.
روند استخراج طلا کاریست بسیار دشوار! زیرا باید از دل سخره ها و معادن بیرون کشیده شود.


شاید اگر استراج مس هم به همان سختی یا حتی سختی بیشتر از طلا می بود الان مس هم کالای گرانبهایی بود.
به گونه ای که از آن به عنوان جواهر یا حتی برای پرداخت مهریه استفاده میشد.

حالا با گسترش دنیای دیجیتال و پیشرفت تکنولوژی دارایی ارزشمند و جدیدی به وجود آمده به نام ارز دیجیتال که حتی به آن طلای دیجیتال هم میگویند.
حتی با همان سختیه استخراج طلا و به همان میزان کمیاب بودن آن.
به رمز ارز ها طلای دیجیتال هم گفته می شود.
فرایند استخراج ارز های دیجیتال به گونه ی زیر است:

استخراج ارز دیجیتال چیست و چه مراحلی دارد؟

ارز های دیجیتال یا رمزپایه که سرآغاز همه آن ها بیت کوین می باشد، مدت هاست به عنوان یک فرصت مناسب جهت سرمایه گذاری و تسهیل امور مالی محسوب می شوند. شما می توانید این ارزها را از طریق صرافی های آنلاین تهیه کرده و با استفاده از آن ها به انجام امور مالی روزمره خود پرداخته و یا سرمایه گذاری کنید. اما علاوه بر امکان خرید ارز ، برخی از این ارزهای رمزپایه امکان استخراج نیز دارند. در ادامه ما قصد داریم تا در رابطه با این موضوع بیشتر سخن گفته و به طور کلی اطلاعاتی را در رابطه با استخراج ارز های دیجیتال به شما ارائه دهیم.

استخراج ارز دیجیتال
برای بدست آوردن ارز دیجیتال دو راه کلی وجود دارد. در روش اول می توان به مقدار مورد نیاز خود ارز خریداری کرده و سرمایه خود را به سرمایه دیجیتال تبدیل کنید. اما یکی دیگر از روش های بدست آوردن ارز دیجیتال استفاده از روش ماینینگ یا استخراج می باشد. بسیاری از ارز های رمزپایه همچون بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین و غیره، قابلیت استخراج نیز دارند.
استخراج یا ماینینگ ارز به این معنا است که بتوان کوین های جدیدی را که در شبکه تولید می شوند را به حساب خود انتقال داد. اگر بخواهیم به زبانی ساده فرایند استخراج ارز دیجیتال را توضیح دهیم می توانیم بگوییم که بسته به شبکه بلاکچینی که ارز رمزپایه مورد نظر شما روی آن کار می کند، هر چند دقیقه یک بلاک جدید در شبکه تولید می شود که اگر بتوانید آدرس دقیق آن بلاک را حدس بزنید، می توانید آن بلاک را به حساب خود انتقال داده و به این ترتیب صاحب دارایی دیجیتال شوید.
به عنوان مثال بیت کوین به عنوان یک ارز قابل استخراج در شبکه غیر متمرکز بلاکچین (Blockchain) است که از طریق همین شبکه هر 10 دقیقه یک بلاک تولید خواهد شد که این بلاک در در سال 2012 حاوی 25 بیت کوین بود اما رفته رفته با کاهش پاداش استخراج، این تعداد کمتر شد و اکنون هر بلاک حاوی 12.5 بیت کوین است.


هر ارز قوانین مربوط به استخراج خاص خود را دارد که ممکن است با بیت کوین متفاوت باشد. اما آنچه که در استخراج ارز های دیجیتال باید در نظر بگیرید این است که این کار با توجه به زمان و هزینه ای که صرف می کنید، ممکن است چندان سودآور نباشد و در نهایت حتی منجر به زیان های هنگفتی نیز شود. پس همواره باید این موضوع را در نظر بگیرید که قبل از آغاز استخراج هر ارزی، تمامی جوانب آن را در نظر بگیرید.


مراحل استخراج ارز
استخراج ارز های دیجیتال شامل مراحلی است که یک به یک باید انجام شود. در غیر این صورت این کار هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت و هرگز نمی توانید به عملکرد مطلوبی دست پیدا کنید. برای استخراج ارز دیجیتال باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:
انتخاب ارز مناسب
انتخاب سخت افزار مناسب
انتخاب کیف پول
انتخاب نرم افزار
عضویت در استخر استخراج
محاسبه هزینه های جاری استخراج
محاسبه سود استخراج
آغاز استخراج
انتخاب ارز مناسب
قبل از اینکه بخواهید هزینه ای کنید و سخت افزار تهیه نمایید، اولین قدم این است که ارز مناسب را برای استخراج انتخاب کنید. به عنوان مثال در حال حاضر سختی شبکه بیت کوین بسیار بالا رفته است و این بدان معنی است که استخراج آن رفته رفته سخت تر خواهد شد. به همین دلیل برای کسانی که از مزارع استخراج قدرتمندی استفاده نمی کنند، استخراج بیت کوین نمی تواند سودی در بر داشته باشد.
در عوض کوین های دیگری همچون مونرو، دوج کوین، بیت کوین کش، الکترونیوم و سایر موارد وجود دارند که استخراج آن ها به نسبت از بیت کوین و اتریوم ساده تر بوده و می توان روی به سمت آن ها آورد. همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید که سخت افزار شما باید منطبق با الگوریتم هشی باشد که آن کوین از آن استفاده می کند. اگر سخت افزار شما متناسب با الگوریتم هش ارز نباشد، در نتیجه عملیات استخراج شما با شکست مواجه خواهد شد.


انتخاب سخت افزار مناسب
پس از انتخاب ارز باید سخت افزار خود را نیز بررسی کنید که آیا با کوین منتخب شما سازگاری دارد یا خیر. در صورتی که سازگاری با الگوریتم هش نباشد، شما باید یا کوین خود را تغییر دهید و یا سخت افزار مناسب آن را تهیه کنید. به عنوان مثال شما با استفاده از توان CPU هیچ شانسی برای استخراج بیت کوین ندارید اما استفاده از ماینرهای قدرتمند می تواند تا حدودی شما را در این مسیر یاری کند.
همچنین بخوانید | استخراج لایت کوین چگونه انجام می شود و به چه ابزاری نیاز دارد؟
به عنوان نمونه ای دیگر، برای استخراج مونرو هم می توان از توان CPU استفاده نمود و هم توان GPU و حتی امکان استفاده از ماینر نیز برای استخراج آن وجود دارد. اگر قصد استخراج با کامپیوترهای خانگی را دارید، بهتر است کارت گرافیک های قدرتمندی را برای انجام این کار انتخاب کنید که توانایی استخراج ارز دیجیتال را داشته باشند. معمولا کارت گرافیک های دارای فناوری ASIC می توانند به خوبی از پس استخراج ارز های دیجیتال برآیند.

Concept of computer circuit computer board for bitcoin mining.


انتخاب کیف پول مناسب
پس از انتخاب سخت افزار و ارز، حال نوبت به انتخاب کیف پول مناسب می رسد. هر ارز رمزپایه کیف پول مخصوص به خود را دارد. البته در این میان کیف پول های چند منظوره ای نیز وجود دارند که توانایی نگهداری همزمان چندین ارز مختلف را دارند که در مبحث کیف پول ارز دیجیتال به معرفی آن ها پرداخته ایم.
اما اهمیت کیف پول در بحث استخراج ارز دیجیتال از آن جهت است که پس از اینکه شروع به استخراج نمودید، بتوانید ارزهای ماین شده خود را به آن کیف پول انتقال دهید تا در زمان نیاز، موجودی آن را بیرون کشیده و یا آن را انتقال دهید. به طور کلی نگهداری یا استخراج ارز دیجیتال بدون داشتن کیف پول امکان پذیر نبوده و باید متناسب با نوع ارزی که انتخاب می کنید، از یک کیف پول معتبر نیز برای نگهداری آن استفاده کنید.


انتخاب نرم افزار مناسب
نرم افزار واسطی است که ارتباط بین کاربر و سخت افزار را برقرار می سازد. اگر شما سخت افزار مناسبی را برای استخراج ارز انتخاب کرده باشید اما نرم افزار مناسبی را برای آن تهیه نکنید، در نتیجه نمی توانید به استخراج ارز بپردازید. هر نرم افزار استخراج توانایی کار روی یک الگوریتم هش مشخص را دارد. پس برای استخراج ارز شما نیاز دارید که الگوریتم هش ارز مورد نظر خود را یافته و سپس نرم افزار مناسب آن را روی سیستم خود نصب کنید.


عضویت در استخر استخراج
Mining Pool ها یا استخرهای استخراج مکان هایی هستند که در ان استخراج کنندگان جمع شده و سخت افزار خود را به اشتراک می گذارند. این موضوع سبب می شود تا قدرت استخراج به طرز قابل توجهی بالا رفته و شانس کاربران برای بدست آوردن بلاک ها بیشتر شود. اما سود دریافتی حاصل از استخراج بین همه مشارکت کنندگان تقسیم خواهد شد و هر کس بسته به میزان سخت افزاری که به اشتراک گذاشته است، از سود استخراج سهیم خواهد بود.

بدون عضویت در استخرهای استخراج تقریبا شانسی برای استخراج ارز نخواهید داشت، خصوصا اگر از سیستم های نه چندان قدرتمندی برای این امر استفاده کنید.


محاسبه هزینه های جاری
مهمترین هزینه مربوط به استخراج هزینه برق و خنک نگاه داشتن تجهیزات می باشد. دستگاه های بکار گرفته شده برای استخراج معمولا با حداکثر توان خود شروع به کار می کنند و همین عامل سبب می شود که برق زیادی مصرف کرده و گرمای زیادی نیز تولید کنند. برای کاهش این گرما شما مجبور به استفاده از ابزار خنک کننده ماینر خواهید بود که همین ابزار نیز هزینه داشته و باعث می شود تا هزینه استخراج شما به شدت بالا رود.

محاسبه سود استخراج
حال که همه هزینه ها را محاسبه کرده اید، باید درآمد استخراج خود را نیز محاسبه نمایید. برای این امر می توانید از ماشین حساب های استخراج آنلاین استفاده کنید. این ماشین حساب ها، اطلاعات سخت افزار شما را به همراه اطلاعات مربوط به هزینه برق و هزینه عضویت در استخر، دریافت کرده و به شما اعلام می کنند که برای استخراج ارز مورد نظرتان چه میزان درآمدی را به صورت روزانه و ماهانه دریافت خواهید کرد.

شروع به استخراج
پس از اینکه تمامی موارد بالا را مورد بررسی قرار دادید و تمامی مراحل را یک به یک طی نمودید، حال می توانید شروع به استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود نمایید. اگر از قدرت سخت افزاری زیادی برخوردار نیستید سرعت استخراج شما نیز کاهش خواهد یافت و شاید در روزهای اول به هیچ مقداری از استخراج نرسید. این کار زمانگیر بوده و ممکن است ماه ها به طول انجامد تا بتوانید به هزینه اولیه خود دست پیدا کنید. پس از رسیدن به هزینه اولیه، حال می توانید سود خود را برداشت کنید و از استخراج ارز دیجیتال لذت ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *