8 سایت های مهم بورس بازان

سرمایه گذاری یکی از مهمترین و حساس ترین کارهای مردم است که باید با تحقیق

سرمایه گذاری یکی از مهمترین و حساس ترین کارهای مردم است که باید با تحقیق و جمع آوری اطلاعات زیاد انجام شود.

 برای مثال شما اگر بخواهید همراه با خانواده برای صرف ناهار به رستوران بروید قطعاً هر جایی را به عنوان مقصد انتخاب نخواهید کرد یا حتی برای خرید یک لباس هم به چندین مغازه مراجعه می‌کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 در سرمایه گذاری در بورس هم داستان به همین شکل است.

 تحقیق کردن در بورس مانند سرمایه گذاری در آن به صورت اینترنتی و آنلاین است که  باید بدانیم که به چه سایت‌های اینترنتی باید مراجعه کنیم تا تحقیقات خود را کامل کرده و در نهایت تصمیم درستی را به عنوان مقصد سرمایه گذاری انتخاب کنیم.

 حالا بیایید با چند تا است مهمترین مغازه های سایت های ارائه خدمات بورس آشنا شویم:
1-سامانه کدال=مناسب برای تحلیل گران بنیادی

سامانه کدال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

کلمه کدال مخفف لغات انگلیسی Comprehensive Database Of All Listed Companies به معنای سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران است که این سامانه در ایران سایتی است به عنوان سایت کدال و به نشانی https://www.codal.ir که تحت نظارت سازمان بورس و طبق ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت رسمی کرد.

هدف از ایجاد سایت کدال:

این سامانه به هدفه حمایت از حقوق سرمایه گذاران با جمع آوری٬ ساماندهی٬حفظ٬نگهداری و انتشار گزارشات مالی مربوط به وضعیت شرکت ها بصورت رایگان ایجاد شده است.

تمامی شرکت های پذیرفته شده در بورس و زیرمجموعه های آنها  موظفند تا اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران و شفافیت های مالی را طبق قانون سازمان بورس اوراق بهادار تهران برای این سامانه ارسال کنند تا بوسیله این سامانه به اطلاع عموم و در دسترس آنها قرار گیرد.

ناشران کدال چه کسانی هستند؟

تمامی شرکت های ثبت شده در سازمان بورس٬شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و شرکت های زیرمجموعه آنها ملزم به ارایه گزارشات به سامانه جامع اطلاعات ناشران  هستند حتی اگر شرکت های زیرمجموعه خود در سازمان بورس ثبت نشده باشند.

کاربرد کدال برای سهامداران و سرمایه گذاران چیست؟

طبیعتا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بازار های مالی مانند بورس٬ نیازمند اطلاعات مهم و معتبر شرکت ها از لحاظ مالی و تصمیمات مدیریتی و وضعیت شرکت هستند. سایت کدال برای دسترسی آسان افراد به این اطلاعات تحت نظارت سازمان بورس تعبیه شده است.

پس برای دسترسی به اطلاعات مورد نیازمان در ارتباط با یک شرکت برای تحلیل و بررسی خرید سهم آن شرکت باید از سایت کدال استفاده کنیم.همچنین اطلاعیه های تقسیم سود سهام ٬دعوت نامه ها٬ دستور کار مجامع و….. نیز در کدال منتشر می شود که برای سهام داران حایز اهمیت است.

2-شرکت فناوری بورس تهران=دیده بان بازار بورس


یکی از بهترین و کلیدی ترین سایت ها جهت بررسی کلی وضعیت سهام شرکتها و وبسایت است.

در داخل آن لیست تمامی شرکت های موجود در بازار بورس اوراق بهادار قرار دارد و هر روز شما می توانید شاهد تغییر قیمت و درصدهای سهام باشید.

 شاخص بورس را مشاهده کنید، صنایع مختلف را به تفکیک ببندید، با ریزترین اطلاعات شرکت ها مثل سایت، تولیدات و خدمات، شماره تلفن شرکت، آدرس شرکت، لیست سهامداران عمده، درصد سهامداران، صف‌های خرید و فروش روزانه سهم ها، EPS، DPS ،  P/E سهم ها و… آشنا شوید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر بروید:
http://www.tsetmc.com

این سایت با توجه به اینکه تنها مرجع رسمی آمار لحظه‌ای معاملات است، اطلاعات بسیار مهم و حساسی در اختیار فعالان بازار سرمایه می‌گذارد. لذا تسلط بر تمامی بخش‌های این وب‌سایت می‌تواند به استفاده هر چه بهتر از اطلاعات و گرفتن تصمیمات منطقی‌تر کمک شایانی کند.

برای ورود به سایت مدیریت فناوری بورس تهران، کافی است آدرس tsetmc.com را در بخش آدرس‌بارِ مرورگر خود وارد کنید. در اولین صفحه لازم است زبان ورود به سایت را تعیین کنید که در صورت انتخاب زبان فارسی به صفحه ای اصلی وب سایت شرکت مدیریت فناوری بورس منتقل خواهید شد (تصویر شماره ۱).

تصویر شماره ۱: صفحه در یک نگاه سایت TSE

این بخش به “صفحه در یک نگاه” معروف بوده و اطلاعات، آمار و ارقام مرتبط با معاملات بازار بورس و فرابورس را به اختصار نمایش می‌دهد.این اطلاعات در ساعت فعالیت بازار هر ۵ دقیقه یک بار بروز می‌شود. در ساعات خارج از زمان بازار نیز آخرین اطلاعات معاملات را در روز کاری اخیر نمایش می دهد.
وضعیت کلی بازار، تاثیر در شاخص نمادهای پربیننده  و شاخص‌های منتخب، بخش‌های اصلی “صفحه در یک نگاه” هستند.

تصویر شماره ۲: زبانه های موجود در صفحه در یک نگاه

چنانچه در تصویر شماره ۲ مشخص است، زبانه‌های مختلف دیگری به چشم می‌خورد، نظیر: بورس اوراق بهادار، فرابورس ایران، بورس انرژی، شبکه کدال، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بورس کالا با کلیک بر هر کدام اطلاعات اختصاصی و جزئی مربوط به هر بخش قابل مشاهده است.
در گوشه بالا سمت چپ صفحه نیز گزینه‌های زیر وجود دارد:

تصویر شماره ۳: منوهای سمت چپ صفحه در یک نگاه سایت TSE


اخبار و تازه‌ها: جدیدترین امکانات و خدمات وب‌سایت


راهنما: راهنمای استفاده از بخش‌های اصلی وب‌سایت


نظر و پیشنهاد: راه‌های ارتباطی جهت ارائه نظرات و پیشنهادات


جستجوی نماد: پنجره‌ای برای جستجوی شرکت‌ها و نماد آن‌ها


 دیده‌بان بازار: لیست کلیه نمادهای بازار و تشریح آن‌ها


خانه: صفحه اول یا صفحه در یک نگاه


زبان: انتخاب زبان مورد نظر


نمایش فهرست: توضیحات تکمیلی بخش‌های مختلف وب‌سایت

صفحه مهم دیگر این سایت که برای فعالان بازار سرمایه پر استفاده است، صفحه دیده‌بان بازار است که قصد داریم بخش‌های مختلف آن را شرح دهیم.

تصویر شماره ۴: دیده بان بازار در سایت TSE

در این صفحه لیست نمادهای بازار با توجه به تنظیماتی که می توان اعمال کرد، در قالب گروه بندی بر اساس صنعت قابل مشاهده است.
اطلاعات مرتبط با معاملات هر نماد شامل تغییرات در حجم و ارزش معاملات و قیمت‌ها به‌صورت لحظه‌ای بروز می‌شود.
در بخش بالای صفحه نیز مانند صفحه در یک نگاه گزینه‌هایی دیده می‌شود که برخی از آن‌ها در بخش در یک نگاه وجود ندارد. در ادامه کارکرد هر یک را توضیح خواهیم داد.

تصویر شماره۵: منوهای موجود در صفحه دیده بان سایت TSE


خانه: برای دسترسی به “صفحه در یک نگاه”


جستجوی نماد: پنجره‌ای برای جستجوی شرکت‌ها و نماد آن‌ها


تنظیم‌ها: امکان ایجاد تغییرات در لیست دیده‌بان


مرتب‌سازی: امکان مرتب‌سازی (Sort) لیست نمادها با توجه به متغیرهای متفاوت و مد نظر کاربر


قالب نمایش: استفاده از قالب‌های آماده پیش‌فرض و یا تعریف قالب جدید براساس معیارهای کاربر


مشاهده سریع: مشاهده یا مخفی نمودن اطلاعات هر نماد در سمت چپ

agah-tse20


فیلتر: فیلترنویسی (مدیریت و ساخت فیلتر) و آموزش آن (در این خصوص پیشتر در ویدئوهای بآشگاه مشتریان آگاه توضیحات کافی ارائه شده است.)


خروجی: امکان دریافت خروجی از صفحه دیده‌بان بازار در قالب فایل اکسل


راهنما: راهنمای استفاده از بخش‌های اصلی وب‌سایت

دانلود ویدیو – بخش اول

بخش مهم بعدی که قصد معرفی آن را داریم، بخش صفحه مربوط به هر نماد است که در آن آمار و اطلاعات کامل معاملات هر سهم نمایش داده می‌شود. این صفحه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است.

تصویر شماره ۶: اطلاعات یک نماد در سایت TSE

۶ بخش اصلی این صفحه عبارت است از:
۱- بخش مربوط به آمار و اطلاعات معاملات: در این بخش اطلاعات قیمتی با توجه به معاملات سهم مشخص شده  است که شامل حجم معاملات، ارزش معاملات، آمار معاملات حقیقی و حقوقی و … می شود. این بخش از پرکاربردترین بخش سایت TSETMC.COM است.

تصویر شماره ۷: بخش مربوط به آمار و اطلاعات معاملات نماد در سایت TSE

در این بخش با استفاده از ابزار تغییر مکان یا نمایش اطلاعات، می‌توانیم تنظیم کنیم که چه اطلاعاتی نمایش داده شود و یا ترتیب قرارگیری آن‌ها به چه صورت باشد.

۲- بخش سفارشات: این بخش اطلاعات ۳ سفارش خرید و فروش را بر اساس اولویت قیمتی و زمانی نمایش می‌دهد.

تصویر شماره ۸: بخش مربوط به سفارش‌های یک نماد در سایت TSE

آیکن تنظیمات در گوشه پایین سمت چپ این بخش، امکان نمایش یاعدم نمایش را میسر می‌سازد.

۳- بخش نمودار: در این پنجره به طور خلاصه وضعیت نموداری سهم با توجه به تاریخچه آن در دسترس است. این بخش تنظیمات مختلف دارد و می توان از اندیکاتورهای تکنیکال نیز در این بخش استفاده نمود؛ اما عموماً این بخش به‌عنوان ابزار برای تحلیلگران تکنیکال مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

تصویر شماره ۹: بخش مربوط نمودار یک نماد در سایت TSE

۴- بخش اطلاعیه: در این بخش لیستی از اطلاعیه‌های شرکت مدنظر که در سایت کدال موجود است، برای سهولت بررسی سهامداران قابل دسترسی و دریافت است.

تصویر شماره ۱۰: مشاهده اطلاعیه‌های منتشرشده نماد در سایت TSE

۵- بخش سابقه: در این قسمت توضیح مختصری از اطلاعات و آمار معاملات سهم در روزهای اخیر مشاهده می‌شود.

تصویر شماره ۱۱: مشاهده سوابق مختصر نماد در سایت TSE

۶- بخش هم‌گروه: در این بخش نیز می‌توان به‌صورت لحظه‌ای از وضعیت سایر نمادهای موجود در صنعت مربوطه باخبر شد.

تصویر شماره ۱۲: مشاهده وضعیت نمادهای هم گروه یک نماد در سایت TSE

دانلود ویدیو – بخش سوم

در بالای صفحه هر سهم، تعدادی گزینه مشاهده می شود که در رابطه با عملکرد شرکت و مشخصات آن گزارشاتی به کاربران وب سایت می‌دهد.
این گزارش‌ها عموماً در رابطه با وضعیت بنیادی شرکت و مختصری از گزارش‌های سود و زیان شرکت و ترازنامه است.همچنین پیرامون معرفی شرکت و بخشی از اطلاعات ضروری آن نیز در این بخش گزینه‌هایی تعبیه شده است.

دانلود ویدیو – بخش چهارم

اما بخش دیگری نیز در تمامی صفحات (بجز صفحه در یک نگاه) سایت مدیریت فناوری بورس تهران وجود دارد که اطلاعات کلی از وضعیت بازار را در لحظه به کاربران ارائه می‌دهد.
مطابق تصویر زیر این بخش در بالای صفحه و وسط تصویر مشخص بوده که با کلیک کردن بر آن به لیستی از اطلاعات دسترسی خواهیم داشت.

تصویر شماره ۱۳: منوهای موجود در صفحه هر نماد سایت TSE

در این صفحه وضعیت بازار بورس،فرابورس و مشتقه را در یک نگاه می‌توان مشاهده نمود و از وضعیت شاخص هرکدام مطلع شد. در ویدئو زیر بطور کامل تر صفحه هر سهم و بخش های مختلف آن توضیح داده شده است.

دانلود ویدیو – بخش سوم

جمع‌بندی:

سایت شرکت فناوری بورس تهران (TSE)، یکی از سایت‌های پرکاربرد و موثق برای فعالان بازار سرمایه است. برای انجام معاملات اوراق بهادار در بازار بورس، فرابورس و حتی برای معاملات ابزار مشتقه استفاده از این سایت ضروری است. بنابراین سرمایه‌گذاران محترم باید اطلاعات کافی در خصوص نحوه استفاده از آن را داشته باشند و بدانند اطلاعات مدنظر خود را از کدام بخش استخراج نمایند.

3-ره آورد 365=مناسب برای تحلیل گران تکنیکال

وبسایتی برای دیدن نمودار قیمت و تحلیل تکنیکال است.

 شعار علم تحلیل تکنیکال این است که همه چیز در قیمت سهام نهفته و می توان با دیدن نمودار گذشته قیمت راجع به آینده آن تصمیم‌گیری کرد.

 در سایت ابزاری از جمله اندیکاتورها و ایسلا نورها و دیگر ابزارهای قوی برای تحلیل تکنیکال وجود دارد برای آشنایی بیشتر و بهتر با این سایت به لینک زیر بروید:
https://rahavard365.com/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *